Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

OSP Skowronno Górne „odmładza” jednostkę

Nie tak dawno, bo w lutym, podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, druhowie OSP Skowronno Górne nieco odmłodzili swój zarząd. W głosowaniu zadecydowali, że przewodniczyć im będzie młody, zaledwie 23 – letni Michał Podlach. Nowy, pełen werwy prezes już dumnie reprezentuje jednostkę, ale przede wszystkim bardzo się stara, aby działała prężnie, a należący do niej strażacy mieli coraz lepsze warunki do działania na rzecz społeczeństwa i otoczenia.

osp5
Dziś widać już, że trend związany z „odmładzaniem” jednostki się utrzymuje, a na uwagę zasługuje kolejny krok tego ambitnego druha. Wraz z początkiem lipca sprawił bowiem, że grono druhów należących do OSP w tej miejscowości znacznie się powiększyło i to o Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.
osp4
Spotkanie Zarządu OSP Skowronno Górne odbyło się 1 lipca, właśnie wtedy uchwalono powstanie MDP przy tejże jednostce. Bodaj najmłodszej w gminie Pińczów, a kto wie czy nie najmłodszej na całym Ponidziu. Do drużyny jak na razie przystąpiło dziesięcioro dzieci. Najmłodsze z nich ma 7 lat, najstarsze – 11.
W skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Skowronnie Górnym wchodzą:
dh Mateusz Żak, dh. Roksana Żak, dh Szymon Kaczmarczyk, dh Aleksander Gałęziowski, dh Bartosz Gałęziowski, dh. Agata Podlach, dh. Aleksandra Baran, dh Kacper Baran, dh Kacper Polak i dh Jakub Polak. Dowódcą jednostki został dh Mateusz Żak.osp6

Podczas piątkowego spotkania młodzi druhowie złożyli uroczyste ślubowanie, odebrali dokumenty poświadczające o wstąpieniu do jednostki. Następnie, każdy z członków zarządu OSP pogratulował druhenkom i druhom z MDP, którzy zdecydowali się przyłączyć do strażackiej braci. Uścisk dłoni bardziej doświadczonego strażaka dał tylko siły do działania, bo młodzieżówka już pytała kiedy wyruszy do pierwszej akcji.

osp2
Na początek zaangażujemy dzieciaki w działania typu mycie strażackiego auta i prace porządkowe przy remizie. Z czasem będziemy starać się zapoznać ich z pracą zawodowych strażaków, poprzez wizyty w KP PSP, czy szkolić ich z zakresu udzielania pierwszej pomocy – informuje Michał Podlach. Jak dodaje prezes, nadrzędnym celem powołania młodzieżowej drużyny jest szerzenie wiedzy na temat pożarnictwa i ratowania ludzkiego mienia wśród młodego pokolenia. Tak więc podejmowanych będzie w tym celu także szereg innych działań wpisujących się w tę inicjatywę.osp3

Nowo powołana drużyna pożarnicza bardzo dobrze gra w piłkę nożną i jest bardzo wysportowana. Jak zastrzega prezes, już wkrótce będzie chciał, aby młodzież reprezentowała jednostkę w zawodach sportowych. Niedługo rozpocznie też przygotowania do zawodów sportowo-pożarniczych. Zanim osiągną wymagany do startu wiek, będą młodą, ale dobrze przygotowaną drużyną.

Dumni rodzice nowo powołanych strażaków specjalnie dla nich przygotowali poczęstunek, tak by wstąpienie w szeregi strażackie kojarzyło im się jeszcze milej. tekst  wwwtygodnikponidzia.pl